Pomáháme vám utvářet domov

SPRÁVNÝ VÝBĚR PODLAHY

Pár slov, které vám mohou pomoci při výběru vaší nové podlahy.

Druhů podlahových krytin je velké množství, vyznat se a vybrat tu správnou nemusí být snadné. Na samotném začátku si definujte, jaké vlastnosti by vaše podlaha měla mít, co od ní očekáváte.

Ráno, když položíte chodidla na podlahu, tak vnímáte, jak je příjemná. Jestli vás chladí, hřeje,jestli je měkká nebo spíš tvrdá, cítíte, jestli je povrch hladký nebo má strukturu. Tyto vjemy při doteku bosou nohou na podlaze vám poví, zda vám to je nebo není příjemné. Neméně důležité je, si říct, zda upřednostňujete přírodní materiály jako je masivní dřevo, korek , linoleum ( Marmoleum ), bambus nebo materiály syntetické - Laminátové podlahy, PVC vinylové podlahy apod.
Zvažte také barevnost podlahy, výběr odstínu vhodného k celkovému vzhledu interiéru, kterého chcete dosáhnout. Nadarmo se neříká,že “podlaha dělá místnost”.
Podlaha se nemění často a hlavně jednoduše, jako nábytek,stolek,ktery se rozhodnete vyměnit za nový. Musí odolávat každodenní zátěži, která je dalším velmi důležitém faktorem pro výběr podlahové krytiny,tedy jak bude podlaha zatěžována pohybem osob, posouvání předmětů, vylitých tekutin, apod.
Stupeň zátěže se vybírá podle odolnosti podlahy. Při výběru je třeba zohlednit, jak početná je vaše rodina, jestli máte malé dítě které se prohání na odrážedle, jestli máte domácí mazlíčky,apod. Podlaha,po které se chodí v ponožkách nepotřebuje takovou třídu zátěže, jako podlaha, u které se neřeší například přezouvání z venkovní terasy.

Do jaké místnosti se podlaha bude pokládat?
Například v obývacím pokoji nemusí mít podlaha vlastnosti, jako podlaha do koupelny, kde je požadavek odolnosti vyšší,zejména proti zvýšené vlhkosti. Do panelových bytů, které nejsou moc dobře odhlučněny se hodí spíše podlahy “plovoucí”, znamená to,že podlaha není pevně přichycena k vertikální konstrukci, takzvaně “plave” v izolačním loži, díky tomu nepřenáší otřesy a zvuky do konstrukce domu. Také je důležité, zda stejnou krytinu chcete umístit do celého prostoru domu či bytu a nebo jen do některých místností.
Pokud máte velká okna nebo HS portály a v letních měsících jsou vysoké teploty a od přímých slunečních paprsků může být na podlaze i 60°C, muže se vlivem slunečního záření podlaha nenávratně poškodit,zejména měkčené podlahové krytiny jako je PVC, lepené vinylové podlahy v dílcích.
Je tedy nutné mít dostatečné stínění, někdy stačí zatáhnout žaluzie, nebo je natočit tak, aby dopadající sluneční světlo na podlahu nepadalo přímo, ale dopad paprsků se o žaluzii “zlomil”. Teplota povrchu nášlapné vrstvy jakékoli podlahoviny nesmí přesáhnout 27°C Z této teploty vycházejí výrobci podlahových krytin a konstrukčně jsou tak vyráběny. Takto dimenzovány jsou všechny podlahové krytiny a pro správnou funkci vaší podlahy, je nutné tuto předepsanou normu dodržovat.
Rovnovážná vlhkost prostředí se má pohybovat od 45 - 65 % RH Relativní vlhkosti. Vliv to má nejvíce na přírodní materiály, ale také na vašem zdraví. Všechny jiné naměřené hodnoty mají vliv více či méně na stabilitu podlahy.
Pokud máte v projektu podlahové topení, musí se dodržet pravidla technologie pokládky na podlahové topení. Právě v tomto případě by se měla finální vrstva plánovat v projektu jako první, I když se pokládá jako poslední. Díky tomu, že budete mít jasno jakou podlahovinu chcete, můžete zvolit správný technologicky postup směrem dolů. Zákazníci mají často pocit že podlahy mají na stavbě čas a potom dochází ke zklamání, že podlaha, kterou si vybrali, se na danou podlahu dát nemůže nebo může pouze s dilatačními lištami i v prostřed místnosti, podle toho jak mají rozdilatované plochy s podlahovým topením. Týká se to instalací podlahového topení, kdy v jedné místnosti je více tepelných okruhů a každý okruh chcete, aby natápěl jinak a nezávisle na sobě ( například chcete mít pod nohama teplejší podlahu v obývací části, kde sedíte, než ve vstupní ),tímto musí být podkladová vrstva ( beton, anhydrit,.. ) rozdělena konstrukční dilatací v ploše.V tomto případě u tenkovrstvých podlahovin, určených celoplošnému lepením ( PVC,lepené vinylové dílce,marmoleum,..) ,kdy konstrukční dilatace nejdou vyrušit,musí být lepená podlahovina rozdělena dilatační lištou, což doma v obývacím pokoji nikdo nechce.Je tedy vhodnější, pokud musíte konstrukční dilatace v ploše zachovat,zvolit plovoucí systém finálního povrchu.Jinak tomu je v případě že se okruhy natápí stejně a dilatace v ploše není, potom se řešení dá najít.I u podlahového topení platí pravidlo,že teplota povrchu nesmí přesáhnout 27°C a naopak spodní hranice je, zchladnutí povrchu max. do 15°C. V tomto rozhraní je garantována správná funkčnost a stabilita podlahy.Zejména pak u lepených vinylových dílců, kdy jednotlivé segmenty jsou k sobě lepené na sráz a nejsou nijak svařované a vlivem nízkých nebo vysokých teplot, se můžou rozměrově měnit a vzniknou tím spáry.To ale není vada, ale vlastnost lepených vinylových dílců.Proto Vaše podlahy udržujte správnými prostředky a chraňte před vlivy, které jí mohou ublížit, podlaha s vám za to odvděčí dlouhou životností a funkčností. Podlaha je dlouhodobá investice,která by vám měla dělat radost a správně fungovat co nejdéle.

Pokud jste dočetli až sem, měli byste mít už základní vodítko k tomu, jakou podlahovou krytinu by jste si představovali u vás doma a co od ní očekávat.Od toho se odvíjí také cena, jakou do podlahy budete chtít investovat.